top of page

ГАЗОВИ ИНСТАЛАЦИИ И ОТОПЛЕНИЕ НА ГАЗ

 

 

Какво трябва да знаем ?

 

1. Видът газов котел:

 

Конвенционален: Благодарение на своето електронно управление и ефективен топлообменник традиционните уреди постигат висока ефективност и работят с минимални топлинни загуби.

 

Кондензен: Основно предимство на тези котли спрямо конвенционалните е усвояването на топлината на водните пари отделени при изгарянето на природния газ. Това се постига чрез допълнителен топлообменник. Важно е да се каже, че това са нискотемпературни котли, работещи на кондензен принцип при подаваща температура към отоплителната инсталация максимум 50-55оС.

 

2. Каква е разликата между двата вида котли ?

 

На първо място конвенционалните котли са високотемпературни котли. Структурата и вътрешната архитектура на горивните камери на тези котли, както и принципа на  смесообразуване на горивната смес (съотношението газ-въздух) са конструирани, така че котлите да имат по-добър коефицент на полезно действие при загряване на топлоносителя при висока температура(над 60 C). Високотемпературните котли са конструирани, така че да са максимално ефективни когато работят на пълно натоварване (максимална мощност). С понижаване на подаваната мощност (температура), конвенционалните котли влошават своите характеристики и ефективността им пада. Това се дължи на влошаване на качеството на горивната смес (газ-въздух) и нейното непълно изгаряне в долните диапазони на мощността.

 

От своя страна кондензните котли имат различна структура, касаеща принципите на топлобмен и смесо-образуване. В тях са вложени решения, които позволяват да се поддържа оптималното съотношение газ-въздух в целия диапазон на тяхната мощност. Независимо дали работят на ниска или висока мощност кондензните котли (котли с предварително смесо-образуване) запазват своят ефективен горивен процес.

Кондензните котли се наричат още нискотемпературни котли. Колкото по-ниска е температурата на подаващия (излизащия) от котела топлоносител, толкова тяхната ефективност е по – висока. Това е така, заради специфичната структура на котела, която позволява при определена температурата на топлоносителя, да се улови енергията на водните пари отделени при горивния процес.  Това е свързвано с тяхното охлаждане и втечняване (кондензиране) върху топлообменника на котела, като по този начин водните пари отдават топлината си на системата.  Процесът е свързан с кондезоотделяне, от където идва и наименованието на тези котли.

 

3. Кой са основните характеристики, на които трябва да обърнем внимание при избора ?

 

Мощност.

Мощността е количеството енергия, което котела отдава на водата вследствие на горивния процес. Най-важният въпрос, на който трябва да си отговорим е: Каква мощност ни е необходима? Прецизното пресмятане на необходимата мощност включва извършването на пълни топлинни изчисления на сградата като цяло, отчитайки площа на жилището, неговото изложение и изолация. От получените резултати следва да се избере не само котелът, но и отоплителните елементи. Като ориентировъчна базова стойност се приема, че за едно средностатистическо българско жилище са необходими 100 вата мощност на квадратен метър при височина на тавана 2,8 метра, т.е. за жилищата с отопляема площ от 50 до 120 кв.м. са най-подходящи котли с мощност  от 12 до 24кВт.

За определяне на необходимата мощност за нуждите на жилището ви от отопление и топло вода, е необходимо да се обърнете задължително към специалист. Нашият съвет е да не пренебрегвате , тъй като този избор влияе пряко върху консумацията на природен газ.

 

Модулация на мощността.

Модулация се нарича техническата възможностна котела да променя своята мощност зависимост от необходимостта и потреблението. При липса на тази фунция, котелът се включва и изключва всеки път, когато се достигнати настроените гранични параметри за темперетура на топлата вода. Това от своя страна води до намаляване на икономичността му и значително по-бързата му амортизация.

 

Диапазон на мощността.

Разликата между минимално възможната и максималната мощност на котела се нарича диапазон на мощността. Стойността на минималната мощност е важна с оглед на режима на работа през преходните сезони, когато потреблението е най-малко. По-ниска минимална мощност гарантира по-дълготрайна и по-икономична работа на котела. Максималната мощност, на която ще работи котела се изчислява на база размера на жилището и останалите фактори от термотехническа гледна точка.

 

Коефицент на ефективност.

Съотношението между вложената топлинна енергия и приетата такава от водата се нарича коефицент на полезно действие (КПД). Правилното оразмеряване и подбора на отоплителните тела имат решаващо значение относно ефективността на отоплителната система.

Стандартните(конвенционални) котли постигат коефицент на ефективност около 93%. За разлика от тях кондензните котли произвеждат топлина не само чрез изгаряне на газа, но освен това оползотворяват топлината, образувана при кондензацията на водните пари от отработените газове. При всеки процес на изгаряне се образува водна пара, която обикновено излиза заедно с отработените газове. Кондензните уреди работят с големи топлообменници, като така водната пара кондензира още в уреда. Освобождаващата се при този процес топлина се връща в отоплителния кръг. За да се постигне пълния ефект от кондензната технология е необходима ниска температура на подаване към отоплителната система.При кондензните котли коефицент на ефективност достига до 110%. 

 

 

bottom of page